Szeged–csanádi egyházmegye

Országjáró

Orosházán

június 22-én Kiss-Rigó László püspök felszentelte a Kalkuttai Szent Teréz-kórházkápolnát. Az ökumenikus istenházát Pisont István kezdeményezésére, családja finanszírozásában építették meg. A harmincegyszeres válogatott labdarúgó édesanyja 2008-ban ebben a kórházban hunyt el, az új kápolna az ő emlékét is őrzi.

Büntetőjogi változások

Vatikán

Ferenc pápa július 11-én kihirdetett motu propriója három új törvényt kiterjeszt a vatikáni intézmények valamennyi dolgozójára. Ezek szerint a vatikánvárosi büntetőjogi gyakorlatban szeptember elsejétől megszűnik az életfogytig tartó börtönbüntetés, a gyermekekkel való szexuális visszaélést a korábbiaknál is súlyosabban büntetik, a korrupciós ügyekkel kapcsolatban pedig hatékonyabb lesz az együttműködés más országokkal.

A Kárpátok Őre-emlékműről

A tölgyfából készült Kárpátok Őre-emlékmű puskára támaszkodó határőrének alakját Horváth-Béres János magyarországi fafaragó szobrászművész Csíkcsomortánban alkotta meg Szeszák Ferenc művének másolataként. Szeszák alkotását 1915-ben Kolozsvár főterén avatták fel, de a bevonuló román seregek 1918-ban elpusztították. 2002-ben a Heves megyei Szilvásváradon állították fel az első másolatát, és Gergely Istvánnak, az erdélyi Csibész Alapítvány elnökének kezdeményezésére ennek alapján készült a csomortáni emlékmű, Tóth Vásárhelyi József tervei alapján. A székely kapura emlékeztető őrtornyot két helybeli mester, Székely Csaba és Török Csaba faragta ki. A talapzat Forró Attila vállalkozó munkáját dicséri.

Ján Orosch az új nagyszombati érsek

Ferenc pápa az egy évvel ezelőtt felmentett Róbert Bezák érsek utódául az egyházmegye hatvanéves apostoli adminisztrátorát, Ján Oroscht nevezte ki nagyszombati érsekké.

Az új főpásztor 1953-ban született Pozsonyban. A pozsonyi–nagyszombati érsekség nagyszemináriumában készült a papságra. 1976-ban szentelték pappá. két évig Komáromban, majd 1990-ig Bussa, Ekecs, Hodrushámor, Ipolyvisk egyházközségekben végzett plébániai szolgálatot, majd Érsekújváron, Pozsony–Prievoz, Dunacsúny és Párkány településeken volt plébános. 2004-ben nevezték ki Pozsony–Nagyszombat segédpüspökévé. 2008-ban, a Nagyszombati főegyházmegye létrehozásakor e székhely segédpüspöke lett. 2012-ben a nagyszombati széküresedést követően apostoli adminisztrátorrá nevezték ki.

Hírek röviden

Ferenc pápa Castel Gandolfóban

Róma püspöke július 14-én hivatalos látogatást tett Castel Gandolfóban. Délben a városka központi terén köszöntötte az albanói püspök, a pápai palota igazgatója és a polgármester asszony. Ferenc pápa nem a palota erkélyéről, hanem az emberekhez közel, a bejárat előtt mondott beszédében emlékezett meg elődeiről, akik itt töltötték a nyarat. Kézfogással, simogatással üdvözölte különösen a betegeket és gyerekeket. Útját oda-vissza autóval tette meg. (KAP)

Több szolidaritást a menekültekkel

A szentatya Lampedusa szigetén

Ferenc pápa július 8-án Lampedusa szigetére látogatott. Utazásának oka, hogy mélyen megérintette egy afrikai elvándorlókat szállító hajó katasztrófája. Az eset csupán része egy hosszú ideje tartó tragédiasorozatnak, amelyben ázsiai és afrikai menekültek vesztik életüket, amikor a Földközi-tengeren át Európa felé indulnak a jobb élet reményében. A becslések szerint az elmúlt három évtizedben legalább húszezren haltak meg így.

Keresztények párbeszédben

Budapesten tartotta nagygyűlését az Európai Egyházak Konferenciája

Az Európai Egyházak Konferenciája (Conference of European Churches, CEC) július 3. és 8. között Budapesten rendezte meg tizennegyedik nagygyűlését, az idei év kiemelkedő jelentőségű európai egyházi eseményét. Ez alkalommal több mint százhúsz keresztény egyház és vallási közösség küldöttei a szervezet megújulásáról és átfogó reformokról határoztak.

Európa

Bencés főapátok szinódusa

A bencés konföderáció prézesapátjai ebben az esztendőben szeptember 27-től október 2-ig, Notker Wolf prímás-apát vezetésével, a németországi Huysburg monostorában gyűltek össze tanácskozni. A magyar bencés kongregációt Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát képviselte. A megbeszélés visszatérő témája a római Szent Anzelm Apátság és Kollégium tanulmányi, lelki és anyagi helyzete, hiszen ezt az intézményt az apátságok közösen tartják fenn. Tanácskoztak a prézesapát szerepéről, feladatáról, majd minden főapát beszámolt kongregációja helyzetéről. (MK)