Egyiptom

Püspökök a hadsereg magatartásáról

Makarios Tewfik kopt katolikus püspök szerint az egyiptomi hadsereg túl későn avatkozott be legutóbb a kairói keresztényellenes erőszak megszüntetése érdekében. Először csak szemlélték az eseményeket. A „Mintha nem volna kormányunk” – nyilatkozta. Az erőszakos események mögött iszlamisták és a Mubarak-rendszer biztonsági emberei állnak. A főpásztor aggódva nyilatkozott az egyiptomi keresztények jövőjéről. Catherine Ashton, az EU külügyi biztosa azt követelte az egyiptomi hatóságoktól, hogy állítsák bíróság elé az erőszakos cselekedetek kirobbantóit. (KAP)

Európai Unió

Csökkent Olaszországban az abortuszok száma

A La Repubblicamájus 12-i számának hivatalos adatai szerint 2009-ben száztizenhétezer művi vetélést hajtottak végre Itáliában, tízezerrel kevesebbet, mint két évvel korábban. 1981 óta pedig felére csökkent az abortuszok száma. (KNA)

Orgonaszó az istentiszteleten

Nyár végi kurzusok kántoroknak

A Magyar Egyházzenei Társaság, az Evangélikus Kántorképző Intézet és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszéke augusztus 21. és 24. között a Zeneakadémia oktatóinak irányításával ökumenikus orgonakurzusokat tart kántorok és orgonisták számára a fóti Evangélikus Kántorképző Intézetben (Berda József utca 3.).

Két nemzeti ereklyénk Győrben


Szent László
ünnepe minden évben sok zarándokot vonz Győrbe, de idén kiemelkedő eseményre kerül sor június 27-én, amikor a Szent Jobb a Szent László-herma őrzési helyére érkezik, és így két nemzeti ereklyénket 1988 után először újra egy helyen kereshetik fel a hívek.

Megemlékezés a bécsi Pázmáneumban

Orbán Viktor és Schönborn bíboros a Mindszenty-emléktábla avatásán

A magyar miniszterelnök bécsi hivatalos látogatásának első útja június 12-én a Pázmáneumba vezetett, ahol a Mindszenty-emléktábla megkoszorúzása után beszélgetést folytatott Christoph Schönborn bíboros érsekkel. Orbán Viktor hangsúlyozta az osztrák egyház Magyarországhoz fűződő szoros kapcsolatait és a kommunizmus évei során nyújtott segítségét.

Pályázat

Mindszenty bíboros embersége és hite

„Mindszenty még plébánosként többször kiállt a cigány származású gyerekek mellett, ha a többiek csúfolták, bántották őket. A háború után úgy fejezte ki a szegények iránti szolidaritását, hogy a bérmálások előtt jelezte: a plébánia vendégeként nem kíván többet vagy jobbat enni, mint a nép. Többször előfordult, hogy a leves elfogyasztása után felállt az asztaltól, otthagyva a díszebédet, a plébánost, a vendégeket… Az elesettekkel, bántalmazottakkal kapcsolatos elkötelezettségének jele volt például az is, amikor 1944-ben egy rabbiba karolva sétált az utcán.”

A válság áldozatai Európában

A társadalmi igazságosságért a katolikus–ortodox találkozón

 

Ahogy már hírt adtunk róla, a III. Katolikus–Ortodox Fórumot Portugália fővárosában, Lisszabonban tartották június 5-től 8-ig, A gazdasági válság és a szegénység. Kihívások a mai Európa számára címmel. A fórum házigazdája José da Cruz Policarpo lisszaboni bíboros pátriárka volt. A megbeszélés társelnöke Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke, valamint Gennádiosz sassimai metropolita, az ökumenikus pátriárkátus képviselője volt. A főpásztorok megfontolásaikat így foglalták össze a találkozó záródokumentumában:


Európa napjainkban súlyos válságon megy keresztül. Sok ember közvetlenül megszenvedi ennek a válságnak a hatásait, elsősorban a munkanélküliséget, a kilátástalanságot és a reménytelenséget. Minden európai aggodalommal tekint a jövőbe.