Ónodi-Papp Tamás
Egy gobelinre
a hímzés majd szétfeslik egyszer
és a minták elszabadulnak
a kanavászról
boldogan repülnek
hajlongnak előre hátra
nem köti többé őket
sem szín
sem fonál
sem idő
Egy gobelinre
a hímzés majd szétfeslik egyszer
és a minták elszabadulnak
a kanavászról
boldogan repülnek
hajlongnak előre hátra
nem köti többé őket
sem szín
sem fonál
sem idő
Alsósztregován január 30-án adták át a magyar—szlovák regionális együttműködéssel újjászületett irodalmi emlékhelyet. A ma Szlovákia területén található XVIII. századi rokokó-klasszicista stílusú kastélyban született 1823. január 21-én Madách Imre, aki fő művét, Az ember tragédiáját is itt írta.
Madách 1864. október 5-én hunyt el, szintén Alsósztregován. Földi maradványait 1936-ban helyezték el a kastélyparkban. Síremlékén a Rigele Alajos által megmintázott bronzszobor egy kitárt karú, égbe emelkedő ifjút ábrázol, akinek lebegő alakja, behunyt szeme, arcának átszellemültsége vágyakozást tükröz. Sokan Ádám alakját vélik felfedezni benne, az örök kereső, új utakra törő embert…
Szabó Irma költészetéről
Utolsó publikált verseit, prózáját 2004-es dátumozással találtam meg. Az 1913-ban, Budapesten született költő életéről keveset tudunk. A Vigiliában 1974-től jelentek meg versei, Rónay György mutatta be a szerzőt, értékelte költészetét: „Szabó Irma versei azonnal megragadták a figyelmemet érettségükkel, költői megfogalmazásuk bátorságával, azzal a bizonyos saját hanggal, ami napjaink mérhetetlen verstermésében sajnos egyre ritkább.
Átadták a Szent Erzsébet rózsája-díjat
Nagy Lászlóné, a pusztadobosi katolikus karitász vezetője vehette át idén a Szent Erzsébet rózsája-díjat. Az elismerést Erdő Péter bíboros adta át november 18-án a budapesti Duna palotában. Az elismerést 2000 óta minden évben Szent Erzsébet ünnepén adják át egy olyan személynek, aki az együttérzés és a tevékeny szeretet jegyében kiemelkedően sokat tesz embertársaiért. Az Árpád-házi szent eszménye, amint Erdő Péter bíboros fogalmazott ünnepi beszédében, ma is ott ragyog az élet éjszakájának közepén, azért, hogy a szeretet és a kegyelem erejével minden embert megvilágítson. A Szent Erzsébet-rózsája díj kitüntetettjei ezt a tüzet tartják életben és adnak példát környezetükben másoknak a krisztusi élethez. Az idei díjazottal készült interjú lapunk második oldalán olvasható.
Országos gyűjtés a Katolikus Karitász javára
Templomainkban november 25-én országos gyűjtést rendeznek a Katolikus Karitász javára. Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepéhez (november 18.) kapcsolódva a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevelet adott ki a szolgáló szeretet fontosságáról. A körlevélben többek közt a következők olvashatók.
Mi volt Erzsébet titka? Honnét volt ereje ellenséges környezetben is megvalósítani a szolgáló szeretetet minden egyes napon?
A hite volt az a sziklaalap, amit korának viharai sem tudtak megrendíteni. Környezetében nem nézték jó szemmel, hogy egy királylány a társadalom peremére sodródott szerencsétleneket és szegényeket támogatja. Sokan bántották és lenézték azért, mert a felebaráti szeretet útját nemcsak olvasta a Szentírásban, hanem meg is valósította.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében meghívta Magyarországra II. Tavadroszt, a tisztségébe múlt vasárnap beiktatott kopt pápát – tájékoztatta az MTI-t Hölvényi György egyházügyi államtitkár, aki a meghívást a Kairóban megtartott ceremónia során tolmácsolta a kopt egyházfőnek.
Hölvényi György hangsúlyozta: Magyarország továbbra is jó kapcsolatokra törekszik az egyiptomi keresztényekkel. Kiemelte, a beiktatási szertartás nemcsak a kopt egyház, hanem egyben Egyiptom ünnepe is volt, amit mi sem fejez ki jobban, mint hogy az eseményen megjelent Hisam Kandil egyiptomi miniszterelnök és Mohamed Murszi államelnök kabinetfőnöke is. II. Tavadrosz pápát vasárnap a kairói Szent Márk-katedrálisban iktatták be tisztségébe. A hatvanéves pápa a kopt keresztény közösség száztizennyolcadik vezetője. Elődje, III. Senuda pápa idén márciusban hunyt el.
Karácsonyi ajándék azoknak, akik Isten igéjének fényénél akarják olvasni az idők jeleit. Az egyházatyák szerint a hívőnek úgy kell táplálnia lelkét Isten igéjével, amint testét táplálja az étellel. Aranyszájú Szent János szerint a Szentírás napi olvasására a világiaknak még a szerzeteseknél is nagyobb szükségük van, hisz a világban élő több kísértésnek van kitéve. Ám a Biblia nem egyszerű olvasmány. Nagy Szent Gergely pápa szerint helyenként homályos értelmű, hogy ezzel élesítse elménket. Az egyház hagyományában a Bibliát mindig közösségben kell olvasni ahhoz, hogy igazi értelme feltáruljon. Nem változik ez azután sem, hogy az ötven éve megnyílt II. vatikáni zsinat mintegy visszaadta a hívők kezébe a Bibliát, bátorítva őket rendszeres olvasására.
A Kalocsa–kecskeméti főegyházmegye családjait és hitoktatóit megszólító, gazdag programot kínáló találkozót tartottak a múlt hétvégén Kecskeméten a piarista templomban és a gimnáziumban. A résztvevők jó hangulatú, tartalmas napot tölthettek együtt.
A családtalálkozó egyúttal az egyházmegye hitoktatóinak őszi továbbképzésére is alkalmat adott. Uzsalyné dr. Pécsi Rita neveléskutató, pedagógus Miért kell százszor elmondani?, valamint Kulcs a hatékony neveléshez című előadásait hallgathatták meg mind a szülők, mind a nevelést szakemberként gyakorlók.
A gyerekeket színes programokkal várták. Táncházat tartott a lajosmizsei Jászok együttes, de volt játszóház, zene- és bábfoglalkozás is.
KH