Több mint családi nap…

A gyerekeket Levente Péter és Döbrentey Ildikó várta a bejáratnál. Kézműves foglalkozásokon vehettek részt, és családi vetélkedőn is indulhattak: a bibliai és a magyar történelmi családokkal kapcsolatban mérték össze tudásukat. A felnőtt ifjúságnak és az idősebbeknek szólt Csókay András, majd Pál Ferenc előadása. A megújult központba látogatók filmvetítésen, színházi előadáson és gospelkoncerten is részt vehettek, majd táncházban mulathattak.



A délelőtt során nehéz lehetett a választás a gyermekeikkel érkező szülők számára, hiszen az ő kiskorukat is megidézte Döbrentey Ildikó és Levente Péter családi színháza. A házaspár elmesélte a gyerekeknek – bár az idő múlása se külsejükön, se lelkesedésükön nem látszik –, hogy az egykori Móka Mikiből (Levente Péter) mára Péter bátyó, Döbrentey Ildikóból pedig Ildikó néne lett.



A kupolateremben eközben pódiumbeszélgetésen vehettek részt az érdeklődők. Szabó István református és Fabinyi Tamás evangélikus püspök, Székely János esztergom–budapesti segédpüspök, valamint Orosz Atanáz, a miskolci exarchátus görögkatolikus püspöke beszélgetett a családról Szikora Józseffel, a katolikus rádió főszerkesztőjével.

A beszélgetés Andrej Rubljov Szentháromság-ikonjának másolatáról kezdődött el, amelyet a MOM bejáratánál állítottak ki. Orosz Atanáz elmondta: a keleti teológiában ezt a család „előképének” is tekintik. A Szentháromság harmóniáját jeleníti meg az asztalközösségben, így a család és az egyház egységét is jelképezheti. A mennyei asztalközösségben pedig hitünk szerint mindenki egy lehet majd. Székely János a család keresztény felfogásáról beszélt. A család nem csupán szociológiai jelenség, hanem teológiai egység is, amelyből a Teremtő szándéka szerint élet fakad, hangsúlyozta. A házaspárok megmutatják, hogy önátadásra lettünk teremtve, a pár túlcsorduló szeretete gyermekek nemzésére is hivatott. Ebből következik, hogy minden megszületett csöppség mögött ott kell hogy álljon a szülői pár is.



A beszélgetést irányító Szikora József a püspököket gyermekkoruk emlékeiről kérdezte. Székely János édesanyja biztonságot jelentő ölelésére emlékezett, Orosz Atanáz pedig a nagycsalád örömére és arra, amikor ő, már a Központi Szeminárium növendékeként megtudta, hogy édesanyja a hetedik gyermekét várja, s ennek bejelentését családi ünnep követte.

A házasság és a család kapcsolatáról is beszélgettek a püspökök. Székely János figyelmeztetett: nagyon fontos, hogy a gyermek érkezése ne szüntethesse meg az intim kapcsolatot a házaspárok között. Példaként említette azt az ötgyermekes házaspárt, aki hetente egy estét, havonta egy napot, továbbá évente egy hétvégét mindenképpen kettesben tölt. Az említett családban ma már nagyok a gyerekek. Édesanyjuk és édesapjuk gyakran ma is kézen fogva, egymást átölelve megy el otthonról. A gyerekek tudják-érzik, hogy szüleik egymásra szánt ideje nem tőlük elrabolt idő, hanem a házasságot ápoló, megtartó erő.

Az emberi lét legalapvetőbb oszlopai ingadoznak, ha a család sérül – volt a pódiumbeszélgetés végső következtetése.

Pál Ferenc esti előadásában a házaspárok, a szülők és gyermekeik, valamint a párkereső fiatalok problémái és megoldási lehetőségeik kerültek szóba.

A kerület polgármestere meghívójában arról is írt, hogy a család a munkamegosztás racionális kerete, elsöprő erejű érzelmek közössége, a társadalom alapsejtje, de sebezhető, gyengíthető intézmény, amelyet ápolni, gondozni kell.
Fotó: Bókay László
 

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .