Találkozás a szent művészettel

Erdő Péter bíboros beszédében hangsúlyozta: az egyházművészet kiemelkedő alkotásai között építészeti remekeket – például székesegyházakat és más szakrális tereket – is találunk, s azokban számtalan más művészeti ág, így a képző- és iparművészet is jelen van. Hozzátette: a kiállított műtárgyak széles skálája bizonyítja, hogy a klasszikus ikonfestészettől a legmodernebb alkotásokig összefogja őket a szent felé irányuló nyitottság. Emellett az is fontos szempontja a kiállításnak, hogy a kiállító művészek közösséget alkotnak, ugyanakkor Krisztussal is közösségben vannak. E tény a látogatót arra figyelmezteti, hogy mi, emberek nemcsak egymással vagyunk közösségben, hanem a világmindenségen túli alkotóval, Istennel is.



Van egy másik alapgondolata is ennek a kiállításnak – hangsúlyozta Erdő Péter –, ez pedig a szabadság, a szabadulás. „Az ember, itt a Földön, a színek, a formák, az idő és a tér világában a szépséggel találkozik, s mégis: ha lezárja világnézetét a látható, fizikailag érzékelhető dolgoknál, úgy érezheti, hogy a tér és az idő börtönében mozog. Ám az emberi szellem ennél többre hivatott, s ha kapcsolatba kerül a Teremtővel, kiszabadulhat e korlátok közül. Ez a végtelenre nyíló szabadság az igazi művészet örök jellemzője” – mondta a főpásztor. A kiállítás június 3-ig tekinthető meg.


Fotó: bókay

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .