Szakrális örökségünk

 

Kőfaragók és kőművesek százai évtizedekig tartó verejtékes munkával hozták létre a szentélyeket, monostorokat, székesegyházakat.

A kiállítás felidézi Szent István királyunk (1000–1038) törvényét. „Minden tíz falu templomot építsen” – rendelkezett a szakrális helyek megépítéséről és azok fenntartásáról a korabeli parancs. Szent László király uralkodása során az 1092-es zsinati rendelet kötelezte az „alattvalókat”, hogy a háborús időszakokban elpusztult vagy leégett templomokat építsék újra, valamint „a régiség miatt romba dőlt templomokat építse meg a püspök”. A tartós anyagból készített Árpád-kori szakrális építmények részben napjainkig megőrződtek.


 

A XI–XIX. század közötti időszakban a történelmi Magyarországon több ezer templom és egyházi objektum épült. Bemutatni ezek sokféleségét nehéz, kényes vállalkozás. Gránitz Miklós fotóművész mégis arra törekedett, hogy teljes változatosságában érzékeltesse a különböző vallások e tájon fellelhető patinás gyülekezeti helyeinek sokféleségét. Gránitz Miklós számos fotográfiája a keresztény Magyarország megszületéséről tanúskodik. A templomok szakrális, kulturális és politikai emlékhelyei a magyar történelemnek. A középkorban a templom volt a menedékhely, a királyi koronázások és az országgyűlések helyszíne, az üldözöttek titkos találkozóhelye és a történelem – vagy a helyi közösség – nagy alakjainak jeles sírhelye is.

Tisztes feladatunk megőrizni elődeink hagyatékát, és méltósággal továbbadni becses örökségünket fiainknak, leányainknak, a bennünket követőknek.

Az Összefogás Nagykanizsáért Egyesület támogatásával megvalósult kiállítást Ruzsinszky Klementina nyitotta meg.

LK

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.