Fókuszban a pásztorok élete a Budai Várban

A Mesterségek Ünnepe is helyet kapott az Európa legrangosabb művészeti eseményeit értékelő EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) minősítésben, így 2016-ig viselheti büszkén az Európai Fesztivál Szövetség rangos elismerésének védjegyét. Külön megtiszteltetés, hogy éppen ebben az évben, a Várkert Bazár felkérésére augusztus 20-án nyílik meg az Örökség és újítás című kiállítás a Testőrpalotában, amely a Népművészeti Egyesületek Szövetségének legkitűnőbb mestereinek alkotásából válogat, a hagyományőrzés és az újragondolás különös párosítása jegyében. A kiállítás nem zár be a fesztivál végén, november 22-ig megtekinthető. Az idei Mesterségek Ünnepén a megújult Páva védjeggyel is találkozhatnak a látogatók, amely  a zsűrizett népművészeti termékek megkülönböztetésére szolgál, a minőség, a hagyomány és a valódi érték garanciája.
2015-ben a Mesterségek Ünnepe a pásztorélet misztikus világát emeli ki a hagyományok sorából. Bekukkanthatunk egy valósághű pásztorhajlékba, kézbe vehetjük az egykori pásztorok kedvelt hangszereit, belekóstolhatunk jellegzetes ételeikbe. A pásztoremberek kézműves-tudásukról is ismertek mind a mai napig, foglalatosságaik közt megtalálhatjuk a csont- és szarufaragást, a szűr- és subakészítést, a bőrművességet – mindezen mesterségek művelői és alkotásai láthatók lesznek a várban. Különleges színfoltnak ígérkezik a „Pásztorpihenő”, ahol esténként főzési bemutatók, néprajzi előadások lesznek, közben pedig szól a zene és ropják a táncot is.
Az Újvilágkertben mesék, koncertek, bábszínházi előadások, tánc- és énektanulás, izgalmas pásztorjátékok váltják egymást. A közönség találkozhat a Langaléta Garabonciásokkal, Gulyás László mesemondóval, a Szigony zenekarral, valamint Fekete Dávid vásári bábjátékos Vitéz László bábelőadásával. És ha mindez nem lenne elég a legfiatalabb látogatóknak, szorgoskodhatnak is a kis gyerekkezek. Lesz csuhézás, gyékényezés, agyagozási lehetőség, de aki szeretne, készíthet báránykát, ostort, kukorica-állatkát is. A Savoyai-teraszon is népi játékok szórakoztatják majd a gyerekeket.
Már hagyomány, hogy külföldi kézművesek is részt vesznek a Mesterségek Ünnepén. Az idei díszvendég Spanyolország; mestereik a kézműves hagyományokat és kultúrát kiemelten ápoló régióból, Extremadurából érkeznek. A Budai Várban egyebek közt spanyol ékszerkészítők, üvegfestők, cipészek, bőrdíszművesek, fazekasok alkotásaival ismerkedhetünk meg. Külföldi mestereket még más országokból is várnak a rendezők: ízelítőt kap a látogató Algéria, Törökország, Kirgizisztán és Üzbegisztán népművészetéből is.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége által megrendezett Mesterségek Ünnepén további meglepetések várhatóak, mivel új kiállítóterek nyílnak, és neves művészek színesítik a repertoárt.  Színpadra lép mások mellett Lajkó Félix, a Muzsikás Együttes, Szirtes Edina és a Fabula Rasa, az Etnofon, a Kerekes Band. Lemezbemutató koncertet tart Kubinyi Júlia, izgalmasnak ígérkezik a torontói Kodály Néptáncegyüttes, a lengyel Jantar Népdal együttes műsora.  A mulatság a fesztivál teljes ideje alatt két színpadon folyik majd, újra felépül az impozáns Korona Színház, melyben remek kamarazenei és utcaszínházi produkciók mellett divatbemutatót is tartunk.
A Mestersége Ünnepének elmaradhatatlan része a vendéglátás: a látogató ínycsiklandozó falatokkal, a kézműves gasztronómia remekeivel csillapíthatja éhségét: a hagyományos finomságok mellé odakerülhet a tálcára a zalai dödölle, a töki pompos, és a kürtőskalács is; külön csemege lehet a kézműves sajtok pazar választéka.
A kedvezményekről, újdonságokról, a részletes programról a rendezvény honlapján található folyamatosan frissülő, bővebb információ.

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .