Hercegnői lakosztályok

Az év végéig látható tárlat ötlete tavaly fogalmazódott meg. Előkészítése azért tartott sokáig, mert termeket restauráltak, levéltárakban kutattak, hogy portrék, naplók, személyes levelezések alapján létrehozhassák a hajdanihoz hasonló környezetet. Az 1800 és 1850 közötti időszakot átölelő kiállítás alapja az Esterházy-gyűjtemény volt. Tíz helyiségen sétálhatunk végig, köztük a nagyközönség számára eddig még nem látott szobákon is. Maria Josefa Hermenegilda (született Liechtenstein hercegnő), Maria Theresia (született Thurn és Taxis hercegnő) és Lady Sarah Frederica (született Lady Child-Villiers hercegnő) azért került a kutatók és a kiállítás középpontjába, mert az ő ízlésük formálta leginkább a kastély jelenlegi berendezését. A bemutatott szobák között található a vörös lambériával és XVIII. századi selyemtapétával díszített fogadószoba, a vörös szalon, a XVII. századi, kézzel merített, kínai, világos, madármintás papírtapétával bélelt hálószoba, a dolgozó- és levélíró kabinet, valamint a toalett-szoba. A XIX. századból való asztalok, fotelek, aranyozott és zománcozott kandeláberek, valamint kínai paraván teszik otthonossá, egyben pompássá e tereket.



A tárlat igazi érdekessége az úgynevezett köztes szint, ahol az első komorna és a szolgálók hétköznapjaiba tekinthetünk be. A toronyszobába is benyithatunk, ahonnan csigalépcső vezet a hercegnék magánoratóriumába, ahol imazsámoly és egy fotel található. Ez utóbbinak még a kárpitja is eredeti. A magánhelyiség üvegfalán keresztül a hercegnék észrevétlenül tudtak részt venni a szentmiséken.  


Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .